Ιατρική ημερίδα ενημέρωσης κοινού «Ας μιλήσουμε από καρδιάς»

By 6 October 2014March 27th, 2015ΔΕΛΤΙΑ ΤΥΠΟΥ

as milhsoume apo kardias 300x170 - Ιατρική ημερίδα ενημέρωσης κοινού «Ας μιλήσουμε από καρδιάς»Επαναστατική μέθοδος δίνει ζωή σε περιπτώσεις ασθενών που δεν μπορούν να χειρουργηθούν, λόγω μεγάλης ηλικίας ή άλλων ιατρικών προβλημάτων, μειώνοντας τη διάρκεια της παραμονής τους στο νοσοκομείο και ελαχιστοποιώντας την πιθανότητα σοβαρών επιπλοκών, καθώς δεν απαιτεί γενική αναισθησία ούτε προκαλεί σημαντική απώλεια αίματος ή πόνο.

Για την διαδερμική τοποθέτηση βαλβίδας στην καρδιά ασθενών που, λόγω προχωρημένης ηλικίας ή άλλου σοβαρού προβλήματος υγείας, δεν μπορούν να υποβληθούν σε ανοιχτή επέμβαση καρδιάς, ενημέρωσαν το περασμένο Σάββατο τους πολίτες των νοτίων προαστίων της Αττικής καρδιολόγοι και εξειδικευμένοι καρδιοχειρουργοί του Mediterraneo Hospital. Οι επεμβατικοί καρδιολόγοι, από τους λίγους που εφαρμόζουν την μέθοδο στην Ελλάδα και οι μοναδικοί σε μονάδα του νότιου τομέα της Αττικής ανέφεραν χαρακτηριστικά: «Πρόκειται για μία εναλλακτική επέμβαση που χρησιμοποιείται για την αντιμετώπιση της υψηλής θνητότητα μιας συμβατικής εγχείρησης αλλαγής βαλβίδας, η οποία ανέρχεται στα άτομα αυτά συχνά πάνω από 15-20%».
«Η στένωση αορτικής βαλβίδας προσβάλει άτομα μεγάλης ηλικίας. Η συγκεκριμένη μέθοδος μπορεί να εφαρμοστεί σε ασθενείς που δεν μπορούν να χειρουργηθούν λόγω μεγάλης ηλικίας ή άλλων ιατρικών προβλημάτων. Ο λόγος για τον οποίο δεν εφαρμόζεται σε άτομα μικρότερης ηλικίας, είναι ότι πρόκειται για μέθοδο η οποία αναπτύχθηκε τα τελευταία 8-10 χρόνια, κι επομένως δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε τα μακροπρόθεσμα αποτελέσματά της».
«Η κλασσική μέθοδος της εγχείρισης ανοιχτής καρδιάς εφαρμόζεται εδώ και 30 χρόνια. Συλλέγουμε όμως εμπειρία ώστε να εξελιχθεί και η νέα μέθοδος». Ολοκλήρωσαν λέγοντας ότι «πρόκειται περί επανάστασης της επεμβατικής καρδιολογίας, που έχει δώσει ώθηση σε ένα νέο πεδίο για την θεραπεία, καθώς μπορεί να οδηγήσει σε προσπάθειες για διόρθωση και άλλων βαλβίδων».
Την ενημερωτική εκδήλωση του Σαββάτου 4 Οκτωβρίου που έγινε με την συνδιοργάνωση του Mediterraneo Hospital, της καρδιολογικής κλινικής του Γ.Ν.Ασκληπιείου Βούλας και του Δήμου Γλυφάδας τίμησε με την παρουσία του ο Δήμαρχος Γλυφάδας, κ. Γιώργος Παπανικολάου ενώ παρέστησαν και δεκάδες πολίτες των νοτίων προαστίων, καθώς η είσοδος ήταν ελεύθερη και το θέμα μεγάλου ενδιαφέροντος. Για τα θέματα που αφορούν στην καρδιακή υγεία και τις νέες θεραπείες μίλησαν στην ημερίδα οι κ.κ: Ξενοφών Κωστέας, Διευθυντής Τμήματος Ηλεκτροφυσιολογίας και Αρρυθμιών Mediterraneo Hospital, Αθανάσιος Μαγγίνας, Διευθυντής Επεμβατικής Καρδιολογίας, Αντώνης Μαρσώνης, Διευθυντής Καρδιολογικής Κλινικής Mediterraneo Hospital, Ματθαίος Παναγιώτου, Διευθυντής Καρδιοχειρουργικού Τμήματος Mediterraneo Hospital και Γεώργιος Κασίμης, Επιμελητής Καρδιολογικής Κλινικής Γ.Ν. Ασκληπιείου Βούλας.
Η ενημερωτική ημερίδα για την πρόληψη και την αντιμετώπιση των καρδιαγγειακών παθήσεων έγινε με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Καρδιάς.