«F.A.S.T για τα Αγγειακά Εγκεφαλικά Επεισόδια», δηλώνει ο Αντιπρόεδρος της Παγκόσμιας Εταιρείας Εγκεφαλικών Επεισοδίων από το Mediterraneo Hospital

Δελτίο Τύπου 22/02/2017

Την Πρότυπη Μονάδα Αντιμετώπισης Αγγειακών Εγκεφαλικών Επεισοδίων που λειτουργεί από τα μέσα του 2014 στο Mediterraneo Hospital επισκέφτηκε ο Ισραηλινός Καθηγητής Natan Bornstein.

Ο Δρ. Bornstein, καθηγητής Νευρολογίας στο Πανεπιστήμιο του Τελ Αβίβ και Αντιπρόεδρος του Παγκοσμίου Οργανισμού Εγκεφαλικών Επεισοδίων (World Stroke Organization), είναι ένας από τους κορυφαίους νευρολόγους παγκοσμίως και πρωτοπόρος στην αντιμετώπιση εγκεφαλικών επεισοδίων.

Κατά την επίσκεψή του, ο Δρ Bornstein ξεναγήθηκε στην Πρότυπη Μονάδα του Mediterraneo, η οποία αποτελεί ένα διακριτό τμήμα του νοσοκομείου, με εξειδίκευση στην αντιμετώπιση ασθενών με Αγγειακό Εγκεφαλικό Επεισόδιο.

Η Μονάδα A.E.E του Mediterraneo στελεχώνεται από πολυδύναμη διατομεακή επιστημονική ομάδα, η οποία παρέχει ολοκληρωμένη φροντίδα που ξεκινά από την επείγουσα αντιμετώπιση, συνδυάζοντας τη γρήγορη και σωστή διαγνωστική προσέγγιση με την πρώιμη έναρξη της αποκατάστασης.

Ο Καθηγητής τόνισε τη σπουδαιότητα της συνεχόμενης (24/7/365) λειτουργίας μιας τέτοιας ολοκληρωμένης μονάδας για τους συνανθρώπους μας και αναφέρθηκε για άλλη μία φορά στη σημασία του χρόνου από τη στιγμή που παρουσιάζονται τα πρώτα συμπτώματα μέχρι την ολοκληρωμένη αντιμετώπιση του ασθενή.