3η Εκπαιδευτική Ημερίδα «Ομάδες Καρδιάς & Αορτής. Παρόν και Μέλλον»

omades kardias aortis - 3η Εκπαιδευτική Ημερίδα «Ομάδες Καρδιάς & Αορτής. Παρόν και Μέλλον»ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ, 12/11/2018

Ενδιαφέροντα αλλά και πολύπλοκα περιστατικά των Ομάδων Καρδιάς & Αορτής, επιλεγμένα από το Mediterraneo Hospital και από πολλά μεγάλα ελληνικά νοσοκομεία, παρουσιάστηκαν στην 3η Εκπαιδευτική Hμερίδα «Ομάδες Καρδιάς & Αορτής. Παρόν και Μέλλον», που πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία στις 10 Νοεμβρίου στην Αμερικάνική Σχολή Κλασικών Σπουδών στην Αθήνα.

Το Mediterraneo Hospital σε συνεργασία με την Εταιρεία Μελέτης Καρδιαγγειακών Παθήσεων διοργάνωσαν για τρίτη συνεχή χρονιά την Εκπαιδευτική αυτή Ημερίδα. Το πρόγραμμα της  διαδραστικής εκπαίδευσης περιελάμβανε θέματα διάγνωσης και θεραπείας πολύπλοκων παθήσεων καρδιάς και αγγείων, ενώ παρουσιάστηκαν οι στρατηγικές προσέγγισης των ασθενών και οι τεχνικές αντιμετώπισής τους,  ζητήματα που ενδιαφέρουν όχι μόνο Καρδιολόγους  και
Καρδιοχειρουργούς,  αλλά και ιατρούς συγγενών ειδικοτήτων.

Την Ημερίδα παρακολούθησε πλήθος ιατρών και νοσηλευτών οι οποίοι είχαν την ευκαιρία να ανταλλάξουν επιστημονικές απόψεις και εμπειρίες πάνω στις τεχνικές, τη διάγνωση και την αντιμετώπιση αυτών των σύμπλοκων περιστατικών.