Το Mediterraneo Hospital στην Kerckhoff-Klinik

12705580 1004095592982353 1713799701416908832 n - Το Mediterraneo Hospital στην Kerckhoff-Klinik

Από τα αριστερά προς τα δεξιά: Οι κ.κ Ματθαίος Παναγιώτου, Στέλλα Οικονομίδου, Eckhard Mayer και η κ. Μαρία Πετράκη, Διευθύντρια της Μ.Ε.Θ. του Mediterraneo Hospital

Στα πλαίσια του ιδιαίτερου ενδιαφέροντος που εμφανίζει το καρδιολογικό και καρδιοχειρουργικό τμήμα του Νοσοκομείου μας για τους ασθενείς με πνευμονική υπέρταση από χρόνια θρομβοεμβολική νόσο και στην προσπάθεια να καλυφθεί ένα μεγάλο κενό που υπάρχει στη χώρα μας στην καρδιοχειρουργική αντιμετώπιση αυτών των ασθενών, ομάδα ιατρών από το Καρδιοχειρουργικό τμήμα, το Καρδιοαναισθησιολογικό και τη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας επισκέφθηκε το εξειδικευμένο κέντρο πνευμονικής ενδαρτηρεκτομής και ανεπάρκειας δεξιάς καρδιάς Kerckhoff-Klinik στο Bad Nauheim της Γερμανίας.

12745767 1004095596315686 6037736868307819971 n - Το Mediterraneo Hospital στην Kerckhoff-Klinik

Από τα αριστερά προς τα δεξιά: Ο Διευθυντής Καρδιοχειρουργός του Mediterraneo Hospital, κ. Ματθαίος Παναγιώτου, η καρδιοαναισθησιολόγος κ. Στέλλα Οικονομίδου και ο Διευθυντής του Κέντρου Kerckhoff-Klinik Καθ. Eckhard Mayer

To Mediterraneo διαθέτει ήδη τμήμα πνευμονικής υπέρτασης, υπό τη διεύθυνση του επεμβατικού καρδιολόγου κ. Α. Μαγγίνα ο οποίος έχει στενή συνεργασία με την Kerckhoff-Klinik.

Η πνευμονική ενδαρτηρεκτομή γίνεται σε ελάχιστα νοσοκομεία στον κόσμο με την βοήθεια της βαθειάς υποθερμίας 18° -20°C , με κυκλοφορική παύση και απαιτεί άριστη υλικοτεχνική υποδομή για υποστήριξη πνευμόνων και καρδιάς μετεγχειρητικά.

Ελπίζουμε ότι σύντομα θα μπορέσουμε να ξεκινήσουμε στη χώρα μας αυτό το δύσκολο και απαιτητικό πρόγραμμα για να μειωθεί επιπλέον ο αριθμός των Ελλήνων καρδιοπαθών που αναζητούν θεραπεία στο εξωτερικό.

Στη φωτογραφία από τα αριστερά προς τα δεξιά: Ο Διευθυντής Καρδιοχειρουργός του Mediterraneo Hospital, κ. Ματθαίος Παναγιώτου, η καρδιοαναισθησιολόγος κ. Στέλλα Οικονομίδου και ο Διευθυντής του Κέντρου Kerckhoff-Klinik Καθ. Eckhard Mayer.