Το Mediterraneo Hospital εκπροσώπησε την Ελλάδα στον διεθνή διαγωνισμό επεμβατικής ενδοσκόπησης στο Σικάγο!

Το γαστρεντερολογικό τμήμα του Mediterraneo Hospital εκπροσώπησε την Ελλάδα στον διεθνή διαγωνισμό επεμβατικής ενδοσκόπησης (World Cup of Endoscopy 2017) που πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του Αμερικανικού Συνεδρίου Γαστρεντερολογίας (Digestive Disease Week 2017) στο Σικάγο τον 9-12 Μαΐου. Πρόκειται για τον σημαντικότερο επιστημονικό γεγονός στο χώρο της γαστρεντερολογίας με πάνω από 16.000 συμμετάσχοντες από όλο τον κόσμο.

Για πρώτη φορά στον κόσμο παρουσιάστηκε περιστατικό απόφραξης εντέρου στο οποίο έγινε κολοστομία χωρίς να χρειαστεί χειρουργείο. Ο κ.Μαυρογένης Γεώργιος με τους συνεργάτες του (κυρίους Ι.Τσευγά και Δ.Ζαχαριάδη) προέβησαν σε ενδοσκοπική κολοπηξία και κολοστομία σε ασθενή με βεβαρυμένο ατομικό ιστορικό, που δεν ήταν εφικτό να υποβληθεί σε χειρουργική επέμβαση. Υπό ελαφρά καταστολή και με νοσηλεία 24 ωρών πραγματοποιήθηκε επιτυχώς η ενδοσκόπηση και αποφεύχθηκε μία χειρουργική επέμβαση υψηλού ρίσκου.

Η παρουσίαση δέχτηκε θετικά σχόλια από την κριτική επιτροπή του συνεδρίου και δημοσιεύτηκε στο τεύχος Ιουνίου του Αμερικανικού περιοδικού επεμβατικής ενδοσκόπησης VideoGIE.

Το πλήρες άρθρο μπορείτε να το δείτε εδώ.