To Σάββατο 12 Δεκεμβρίου 2009 πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία στο ξενοδοχείο “ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ ” Επιστημονική Ημερίδα με θέμα : “Νεότερα δεδομένα στην ενδοσκοπική αντιμετώπιση των νοσημάτων του πεπτικού σωλήνα” .

Πρόεδρος της επιστημονικής επιτροπής διετέλεσε ο κ. Ζαχαριάδης Δημήτριος, Διευθυντής Γαστρεντερολογικού Τμήματος Mediterraneo Hospital και ομιλητές της ημερίδας ήταν:
ο κύριος Πολυδώρου Ανδρέας Επίκουρος Καθηγητής Χειρουργικής, Β’ Χειρουργική Κλινική Πανεπιστημίου Αθηνών Αρεταίειο Νοσοκομείο,
ο κύριος Οικονόμου Μιχάλης Γαστρεντερολόγος στο Mediterraneo Hospital και τέως λέκτορας Πανεπιστημίου Ιωαννίνων,
ο κύριος Παπαβασιλείου Στάθης, Διευθυντής Γαστρεντερολογικής Κλινικής Γενικού Νοσοκομείου Αθηνών Αμαλία Φλέμινγκ και, τέλος, ο κύριος Κατσαρέλιας Δημήτριος Χειρουργός Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Αθηνών.

Καλεσμένοι σε αυτή την εκδήλωση ήταν παθολόγοι , γαστρεντερολόγοι και γενικοί χειρουργοί και η θεματολογία που παρουσιάστηκε ήταν η κάτωθι:

H xρήση των stent στον πεπτικό σωλήνα (Ομιλητής : κ. Πολυδώρου Ανδρέας )
Καρκίνος Παχέος Εντέρου (Ομιλητής : κ. Οικονόμου Μιχάλης )
Παγκρεατίτις .Αιτία και Αντιμετώπιση (Ομιλήτής : κ. Παπαβασιλείου Στάθης)
ERCP Πότε και γιατί;