31960720 1719021174823121 1218729736545501184 n - Εφαρμογή Στερεοτακτικής Ακτινοχειρουργικής Ακτινοθεραπείας για εκφύλιση ωχράς κηλίδας του οφθαλμού υγρού τύπου εφαρμόστηκε για πρώτη φορά σε Έλληνα ασθενή στο Mediterraneo Hospital!Η ιατρική επιστημονική ομάδα του κέντρου Στερεοτακτικής Ακτινοχειρουργικής Ακτινοθεραπείας Οφθαλμού EyeRAD του MEDITERANNEO HOSPITAL πραγματοποίησε με επιτυχία θεραπεία στον πρώτο ασθενή ασφαλισμένο του ΕΟΠΥΥ πάσχοντα από “ηλικιακή εκφύλιση ωχράς κηλίδας του οφθαλμού υγρού τύπου” μετά από σχετική έγκριση της επιτροπής του ΚΕΣΥ. Έτσι και οι Έλληνες ασθενείς που πληρούν τα ιατρικά κριτήρια για την ένδειξη, όπως έχουν ανακοινωθεί πρόσφατα και από την Ελληνική Οφθαλμολογική Εταιρεία, μπορούν να έχουν πρόσβαση στη θεραπεία αυτή.