Εβδομάδα πρόληψης Δήμου  Βάρης – Βούλας – Βουλιαγμένης

evdomada prolhpshs voula varh vouliagmenhΜεγάλη ανταπόκριση είχε η συμμετοχή του Mediterraneo Hospital στην Εβδομάδα Πρόληψης που διοργάνωσε ο Δήμος Βάρης Βούλας Βουλιαγμένης από τις 7 έως και τις 11 Απριλίου. Συγκεκριμένα, προσφέρθηκε δωρεάν πνευμονολογική εξέταση με σπιρομέτρηση στα μέλη των ΚΑΠΗ και του κοινωνικού ιατρείου του συγκεκριμένου Δήμου.

Παράλληλα, εξειδικευμένη νοσηλεύτρια έκανε μέτρηση αρτηριακής πίεσης και σφύξεων μέτρηση σακχάρου,  οξυμέτρηση και θερμομέτρηση. Συνολικά εξετάστηκαν 130 άτομα. Δόθηκαν συμβουλές υγείας και έντυπο ενημερωτικό υλικό.

Το Mediterraneo Hospital στέκεται στο πλάι της τρίτης ηλικίας και συμμετέχει συχνά σε ανάλογες δράσεις ιατρικής πρόληψης και ενημέρωσης.